Konkurs plastyczny
Dzień Dziecka 2022r.
- 3
Dnia 1.06.2022r. w naszej szkole odbył się Dzień Dziecka. Świętowanie zaczęliśmy apelem przygotowanym przez klasę V i VI. Po występie, na terenie szkoły zostały zorganizowane gry i zabawy przez klasy ósme pod opieką Pani Haliny Olszak-Krawczyk, Elżbiety Kulasiak oraz Pana Grzegorza Bresia. Dzieci otrzymały zimne lody, watę cukrową ,lemoniadę oraz kiełbaski z ogniska. W zabawach i grach dla uczniów było między innymi:
-toczenie opony,
- rzut do celu
- odgadywanie roślin
-zagadki profilaktyczne
Na sali gimnastycznej był zorganizowany tor przeszkód oraz bieg na orientację.
Na każdej stacji dzieci mogły zdobyć punkty, osoby z największą ilością zdobytych punktów i najlepszymi czasami otrzymały nagrody- pamiątkowe medale ,dyplomy i upominki.
Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie!
Wycieczka do Dobkowa kl. I-II
Dnia 23 maja uczniowie z kl. I i II byli na wycieczce w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej w Dobkowie. W ramach wycieczki, nasi uczniowie brali udział w warsztatach laboratoryjnych „Cztery Żywioły” , przeprowadzając samodzielnie serię efektownych eksperymentów. Zwiedzili wszystkie sale edukacyjne, wysłuchali ciekawych opowieści Pana Tomka – przewodnika, bawili się, grali, rozmawiali w swobodnej i przyjaznej atmosferze. Zwiedzili piękne tereny i podziwiali widoki odpoczywając na łonie natury.
Danuta Koczan, Violetta Kiełbasa
16
Przyroda łagodzi zmiany klimatu
W kwietniu klasy IIIa i IIIb zakończyły udział w dwuletnim projekcie Fundacji Zielona Akcja „Przyroda łagodzi zmiany klimatu”, w którym uczestniczyło 28 szkół z regionu. W tym czasie uczniowie z pomocą rodziców wykonali m.in. hotele i poidełka dla owadów, prowadzili zielniki, zasadzili drzewa na terenie szkoły oraz założyli łąkę kwietną. Uczniowie brali również udział w dwóch wyjazdowych warsztatach przyrodniczych. Dzięki udziałowi w projekcie udało się zakupić zewnętrzną stację pogodową, która służy do obserwacji meteorologicznych.
W ramach projektu odbył się również konkurs na prezentację multimedialną dokumentującą działania ekologiczne. Uczniowie naszej szkoły zajęli w nim pierwsze miejsce, zdobywając dla szkoły nagrody rzeczowe – książki przyrodnicze i aparat fotograficzny.
Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją i relacją fotograficzną działań podjętych przez uczniów.
7
Przepisujemy Tolkiena
Uczennice klasy VIIa – Agata Pawlus, Julia Drzymała i Ewa Skrzypek wzięły udział w ogólnopolskiej akcji „Przepisujemy Tolkiena” organizowanej przez fundację Piórem i Pazurem popularyzującą kaligrafię. Do akcji zgłosiło się ponad czterysta placówek z całej Polski. Dzieła autora „Władcy Pierścieni” przepisywało ręcznie ponad 13 tysięcy osób. Uczennice naszej szkoły kaligrafowały fragmenty „Hobbita”, które zostały wysłane do Biblioteki Publicznej Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy. Zostaną tam sklejone z innymi fragmentami w wielkie rękopisy.
Działania akcji można obejrzeć pod linkiem:
Akcja "Przepisujemy Tolkiena". Kto może wziąć w niej udział? - Dzień Dobry TVN
Tydzień Języka Ojczystego
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. Służy ono promocji języka ojczystego oraz przypomina, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym. Dlatego w dniach 9-13 maja obchodzony był w naszej szkole Tydzień Języka Ojczystego. Celem obchodów było promowanie świadomego posługiwania się poprawnym, pięknym językiem polskim w mowie i w piśmie.
Uczniowie uczcili to święto poprzez szereg twórczych działań. Przygotowali plakaty, zakładki do książek, brali udział w licznych konkursach. Ostatniego dnia święta przebrali się za bohaterów ulubionych książek. Inicjatywę wsparli nauczyciele plastyki i techniki oraz biblioteka szkolna.
Dziękujemy wszystkim za udział i wspaniałą zabawę.
Konkurs kaligrafii:
I miejsce – Kinga Tarnowska, kl. V
Konkurs ortograficzny
I miejsce (klasy IV-VI): Marcelina Taf, kl. V
I miejsce (klasy VII – VIII): Agata Pawlus, kl. VIIa, Amelia Hajdun, kl. VIIIa
Konkurs recytatorski fragmentów „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza
I miejsce:
Diana Lewandowska, kl I,
Jan Breś, kl. I
Amelia Łucka, kl. VIIIb
Agata Pawlus, kl. VIIa
Konkurs czytania ze zrozumieniem dla klas II-III
I miejsce:
kl. II – Kacper Kochański
kl. IIIa – Amelia Kuriata
kl. IIIb – Amelia Tkaczyszyn
Konkurs pięknego czytania dla klas I-III
I miejsce
kl. I – Maria Hajdun
kl. II – Johannes Dauck
kl. IIIa – Franciszek Hajdun
kl. IIIb – Aleksandra Stec
2
Konkurs piosenki dziecięcej "Bajkowy Świat":
Zgłoszenia przyjmowane są poprzez stronę: www.gminazlotoryja.pl/bajkowapiosenka/ Wybrana piosenka powinna być dostosowana do tematu konkursu, tj. ”Bajkowy Świat” Konkurs przeznaczony jest dla dzieci: - kategoria I – dzieci w wieku 6-9 lat, - kategoria II – dzieci w wieku 10-12 lat,Konkurs przeprowadzony zostanie w trakcie Bajkowego Dnia Rodziny, który odbędzie się 19 czerwca w Podolanach (boisko sportowe).Organizatorem konkursu jest Centrum Kultury i Biblioteka Gminy Złotoryja.
Szczegóły w załącznikach:
Egzamin Ósmoklasisty
W związku z EGZAMINEM ÓSMOKLASISTY, który odbędzie się w dniach 24 – 26 maja 2022 r. uczniów kl. I-VII obowiązują dni dodatkowo wolne, co oznacza brak zajęć dydaktyczno – wychowawczych, do szkoły zostaną dowiezieni wyłącznie ósmoklasiści oraz dzieci przedszkolne 5-6 letnie korzystające z dowozu.
Przywóz odbędzie się zgodnie z obowiązującym rozkładem.
Plan rozwozu ósmoklasistów:
- wtorek 11.45 – wyjazd spod szkoły dwoma autobusami
- środa 11.25– wyjazd spod szkoły dwoma autobusami
- czwartek -10.45 wyjazd spod szkoły dwoma autobusami
Rozwóz dzieci przedszkolnych odbędzie się bez zmian.
W dniach egzaminu ósmoklasiści po przyjeździe do szkoły przechodzą świetlicy, tam oczekują na egzamin. Miejscowi uczniowie mają obowiązek przyjść najpóźniej o godz. 8.00
Uczeń, który nie przystąpi do egzaminu nie ukończy szkoły, powtarza VIII klasę.
Rodzice ósmoklasistów nie mogą przebywać w budynkach szkoły podczas egzaminu.
Harmonogram egzaminu ósmoklasisty:
1. język polski –24 maja2022r. (wtorek)–godz. 9:00 (120min)
2. matematyka –25 maja2022r. (środa) –godz. 9:00 (100min)
3. język obcy nowożytny –26 maja2022r. (czwartek) –godz.9:00 (90min)
Przypominamy:
- Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie legitymację, przybory do pisania: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu matematyki również linijkę.
- Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych
- Uczeń samodzielnie rozwiązuje zadania egzaminacyjne
- Uczniowie zaznaczają odpowiedzi na karcie odpowiedzi - do zadań zamkniętych. Po upłynięciu czasu przeznaczonego na pisanie egzaminu, uczniowie maja wyznaczone dodatkowe 5 minut przeznaczone na sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi.
Międzynarodowy Dzień Liczby Pi w naszej szkole.
Datę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżeniem liczby pi, dlatego 14 marca obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Liczby Pi.
Dla tych, którzy nadal nie wiedzą – pi to stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. Zwykle zapamiętuje się pi jako 3,14. Ale liczba pi ma nieskończenie wiele miejsc po przecinku, a kolejność cyfr wydaje się całkiem przypadkowa.
W tym dniu uczniowie przygotowywali plakaty o liczbie Pi, rozwiązywali test wiedzy, rozwiązywali krzyżówki, przygotowali prezentacje multimedialne o liczbie Pi, a także wykazali się dobrą pamięcią zapamiętując kolejno cyfry w rozwinięciu dziesiętnym liczby Pi (gratulacje dla uczennicy z klasy 8b, która zapamiętała aż 99 cyfr !).
Wszystkim, którzy wygrali – serdecznie gratulujemy!
3
Międzynarodowy Konkurs Matematyczny
17.03.2022 roku odbyła się kolejna edycja konkursu matematycznego „Kangur Matematyczny”, w której wzięli udział również uczniowie naszej szkoły.
Miło nam poinformować, że wśród nagrodzonych, w tym międzynarodowym konkursie, znalazł się również uczeń naszej szkoły.
Wyniki dla kategorii:
Maluch - klasa 3 szkoły podstawowej
FAJCZYK ANTONI 77,75 wyróżniony
STEC ALEKSANDRA 52,50
KURIATA AMELIA 46,00
Maluch - klasa 4 szkoły podstawowej
RUDZIAK WERONIKA 61,25
KOCHANSKI BARTOSZ 46,25
DRZYMALA KRZYSZTOF 38,75
Beniamin - klasa 5 szkoły podstawowej
TAF MARCELINA 47,50
JANKOWSKI MICHAL 38,75
Kadet - klasa 8 szkoły podstawowej
HAJDUN AMELIA 67,50
SKALSKI JAKUB 66,50
KUKLINSKA KLAUDIA 61,25
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Uroczysty apel z okazji uchwalenia KONSTYTUCJI 3 MAJA
W dniu 4 V 2022 roku odbył się w naszej szkole apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. W montażu słowno-muzycznym zostały przypomniane reformy Sejmu Wielkiego oraz to, że tworzymy razem wspólnotę europejską. W apelu wzięli uczniowie kilku klas. Sześciolatki pod kierunkiem Pani Poźniak zaprezentowały się w tańcu kwiatów. Występ muzycznie uświetnili uczniowie klas trzecich Pani H. Bartoszcze i Pani E. Szapował. W trakcie apelu usłyszeliśmy pieśni Hej sokoły, Witaj majowa jutrzenko, Odę do radości, Kocham wolność. Całość apelu prowadzili uczniowie klasy VII b. Wszystkim dziękuję za zaangażowanie. M.P.
6
Tydzień Języka Ojczystego
Tydzień Języka Ojczystego
9 – 13 maja 2022
W Tygodniu Języka Ojczystego każdy uczeń będzie mógł wziąć udział w różnych działaniach, które udowodnią, że polszczyzna nie ma przed nim tajemnic!
Od każdego ucznia zależy, ile wyzwań podejmie!Zadania dla uczniów kl. IV-VIII:
Zadania długoterminowe:
- Przygotuj plakat (duży format, bristol) związany z Tygodniem Języka Ojczystego - do 5.05.22.
- Wykonaj trzy zakładki do książek (każda wykonana inną techniką).
- Przyjdź 13 maja do szkoły przebrany za bohatera literackiego lub pisarza.
- Zrób prezentację multimedialną dotyczącą:
- historii języka polskiego,
- poprawności językowej (najczęstszych błędów językowych),
- polskich autorów literatury dziecięcej.
Liczba slajdów od 7 do 15, nie przeklejaj z Internetu informacji, które są dla Ciebie niejasne. Wykonane i podpisane prace prosimy przekazać p.J.Irsze lub p.E.Szapował.
10.05.2022 Konkurs kaligrafii
Zapraszamy wszystkich, którzy chcą spróbować swych sił i wykonać „arcydzieło” sztuki piśmienniczej. Zadanie będzie polegało na wykaligrafowaniu za pomocą pióra lub pisaka do kaligrafii hasła: Tydzień Języka Ojczystego.
Liczymy na staranność i wyjątkowość Waszych prac. Zapisy do konkursu – u p. Ewy Baran. Uczniowie, którzy chcą wziąć udział w konkursie, przynoszą własne pióro oraz samodzielnie przygotowaną, sztywną kartkę formatu A4, na której wykonają hasło.
10.05.2022 Konkurs ortograficzny
Szkolny konkurs ortograficzny odbędzie się w dwóch kategoriach – uczniowie klas IV-VI oraz VII-VIII. Chętnych do wzięcia udziału prosimy o zgłaszanie się do p. J. Irchy lub p. E. Szapował.
11.05.2022 Konkurs recytatorski fragmentów „Pana Tadeusza”
A. MickiewiczaW konkursie mogą wziąć udział uczniowie klas I-VIII. Konkurs odbędzie się w trzech kategoriach wiekowych:
- kl. I-III – uczniowie wybierają do recytacji dowolny fragment „Pana Tadeusza” mający min. 10 wersów,
- kl. IV-VI - uczniowie przygotowują min. 20 wersów dowolnego fragmentu „Pana Tadeusza”,
- kl. VII-VIII - uczniowie przygotowują min. 20 wersów dowolnego fragmentu „Pana Tadeusza” (z wyłączeniem Inwokacji).
11.05. 2022 Tego dnia proponujemy Wam wspólne czytanie.
Drodzy Uczniowie, 11.05.22 przynieście do szkoły swoją ulubioną książkę i czytajcie ją podczas przerw. Jeżeli nauczyciel dyżurujący na przerwie zobaczy Was czytających, poproście go o podpis w zeszycie do języka polskiego – przedstawienie trzech wpisów poloniście spowoduje, że spotka Was miła niespodzianka.
12.05.2022 Konkurs czytania ze zrozumieniem dla klas I-III
13.05. 20202 Konkurs pięknego czytania dla klas I-III
13.05.2022 Wielki finał
Wszystkie osoby, które tego dnia przyjdą do szkoły przebrane za dowolną postać literacką lub autora książek zostaną uwiecznione na wspólnej fotografii.
To będzie wyjątkowy dzień! Podsumujemy udział we wszystkich konkursach i akcjach w ramach Tygodnia Języka Ojczystego.
Ratujmy wołacz
Przez cały tydzień szczególną uwagę zwracamy na używanie we właściwej formie wołacza. Wszyscy uczymy się od siebie wzajemnie – dlatego uczniowie proszeni są, by bez obaw, w razie naruszenia praw wołacza, poprawili osoby źle odmieniające rzeczowniki (szczególnie te, które mylą wołacz z mianownikiem). Jeżeli więc nauczyciel zostanie "przyłapany” na błędzie językowym, powinien w ramach skruchy wypowiedzieć odpowiednie zaklęcie: Ratujmy wołacz.
Konkurs wielkanocny i akcja „Zajączek”
W oddziałach przedszkolnych został zorganizowany konkurs wielkanocny. Prac było niewiele jednak zaskoczyły wszystkich swoim urokiem. Rodzice wraz z dziećmi, bo był to konkurs rodzinny, wykazali się dużą kreatywnością.
Wszystkie prace zostały nagrodzone i przydzielone do odpowiedniej kategorii.
W kategorii ZAJĄC WIELKANOCNY:
I miejsce – Miłosz Pawlus
II miejsce – Lena Kostrzewa
III miejsce – Zofia Skalska
W kategorii – BARANEK WIELKANOCNY
I miejsce – Urszula Podkalicka
W kategorii – PISANKA
I miejsce – Anastazja Hul
II miejsce - Wiktor Kubas
III miejsce – Wiktoria i Julia Lasak
Wyróżnienie – Tymoteusz Piórkowski
W kategorii KURKA WIELKANOCNA
I miejsce – Lilianna Piórkowska
W kategorii KOSZYK WIELKANOCNY
I miejsce – Julian Kotala i Adam Warda
II miejsce – Lilianna Lewandowska
III miejsce Eliza Gurdziel
Wszystkim serdecznie gratulujemy.
Uczniowie naszej szkoły bardzo zaangażowali się w akcję charytatywną „Zajączek” zorganizowaną przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Legnicy. Zebraliśmy bardzo dużo słodyczy, które zostały przekazane dla potrzebujących dzieci. Wszyscy zaangażowani w akcję otrzymali podziękowania oraz czekoladowego zajączka.
6
Dziecięcy Telefon Zaufania - informacja Biura Rzecznika Praw Dziecka
Wielkanoc 2022
Dnia 13 kwietnia odbył się w naszej szkole apel z okazji Świąt Wielkanocnych, przygotowany przez uczniów klasy II pod opieką p. E. Baran i V. Kiełbasy, dekorację wykonała – p. B. Poźniak. W programie znalazły się wiersze i piosenki o tematyce świątecznej. Artyści przybliżyli wszystkim piękne polskie zwyczaje i tradycje wielkanocne. Mamy nadzieję, że udało nam się stworzyć odpowiedni klimat do refleksji i przeżywania radości z okazji Świąt Wielkiej Nocy.
Na zakończenie Pani Dyrektor życzyła wszystkim dobrego odpoczynku i Wesołych Świąt spędzonych w rodzinnym gronie.4
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży TPD
Szanowni Państwo,
jako organizacja pozarządowa, której celem jest dobro dziecka, w odpowiedzi na:
– pogarszającą się sytuację dzieci i młodzieży w zakresie dostępu do publicznej opieki psychologicznej i terapeutycznej,– lawinowy wzrost podejmowanych przez dzieci prób samobójczych,
– trudności, z jakimi zmierzyć musiały się dzieci w czasie trwającej już 2 lata pandemii,
– rosyjską inwazję na Ukrainę i związane z nimi obciążenie psychiczne zarówno dla dzieci jak i dorosłych, tak tych, którzy dziś uciekają i tych, którzy przyglądają się największemu wybuchowi przemocy w tej części świata od II wojny światowej,
– nasilenie potrzeby skorzystania tu i teraz ze wsparcia w kryzysie,
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Organizacja Pożytku Publicznego o ponad stuletniej historii pomagania dziecku i jego rodzinie, uruchomiło nową ogólnopolską linię wsparcia psychologicznego:
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży TPD800 119 119
Telefon działa codziennie w godz. 14-22.
Połączenia są bezpłatne i anonimowe.Na linii dyżurują psycholodzy i terapeuci.
Kontakt z psychologiem możliwy jest również poprzez
Czat zaufania TPD na stronie internetowej 800119119.pl
W kwietniu pojawią się także dyżury w języku ukraińskim. Informacja o dyżurach dostępna jest na stronie 800119119.pl.
Безкоштовний анонімний
телефон і чат довіри для дітей та підлітків
українською мовами
Перевірте перелік робочих годин
на 800119119.pl https://800119119.plWięcej informacji
Telefon i czat zaufania dla dzieci i młodzieży TPD https://800119119.pl
Biuro prasowe TPD http://tpd.biuroprasowe.pl
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Zarząd Główny https://www.facebook.com/TPDZG oraz tpd.org.plUdostępnij w mediach społecznościowych
https://www.facebook.com/TPDZG/posts/272505741748007
Wielkanoc przedszkolaków
Nowa galeria Wielkanoc przedszkolaków została dodana do albumu fotograficznego
34
Wielkanoc przedszkolaków
Przedszkolaki z grupy 3 latków od dłuższego czasu przygotowywały się do Świąt Wielkanocnych. Wykonywały różne ozdoby, które dostarczyły im wiele frajdy. Wszystko co dzieci zrobiły w przedszkolu mogły zabrać do domu.
RZĄDOWY PROGRAM LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI
W tym roku szkolnym nasza szkoła dołączyła do programu rządowego LABOLATORIA PRZYSZŁOŚCI.
LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI to nowa inicjatywa, której celem jest rozwijanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. Główny nacisk położony jest na rozwój kompetencji w szeroko rozumianej tematyce STEAM (nauka, technika, inżynieria, sztuka, matematyka).
CZYTAJ DALEJ:
Wesołych Świąt
Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych
życzymy, aby w Państwa sercach ,
rodzinach i domach zagościła radość,
pokój i wielka nadzieja odradzającego się życia.
Serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół.
Radosnego Alleluja
życzy w imieniu społeczności Szkoły Podstawowej w Gierałtowcu
Dorota Wilk – dyrektor Szkoły
Wiosenna przerwa w zajęciach szkolnych rozpoczyna się 14 kwietnia i potrwa do 19 kwietnia. Uczniowie wrócą do szkoły w środę, 20 kwietnia 2022 roku.
Dzieci przedszkolne w tych dniach będą uczęszczały zgodnie ze zgłoszeniami rodziców, z pełnym deklarowanym dożywianiem i ustalonym dowożeniem. W związku z tym, że dzieci zgłoszone są z różnych grup zajęcia będą zorganizowane w jednej grupie mieszanej.
Jednocześnie informujemy o zebraniach z rodzicami, które odbędą się 21 kwietnia 2022 r.
- w kl. I-III w salach dydaktycznych o godz. 16.00
- w kl. IV-VIII w salach dydaktycznych o godz. 17.00
Wszyscy nauczyciele będą udzielali konsultacji od godz. 16.00 – 18.00
Archiwum Aktualności