BAL KARNAWAŁOWY
10 SPOSOBÓW NA BEZPIECZNE FERIE
Drogie dzieci i drodzy rodzice z okazji zbliżających się ferii zimowych w naszym powiecie chcielibyśmy życzyć Wam wspaniałego i przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku zimowego. Ferie zimowe
to idealny czas na relaks, odpoczynek od obowiązków szkolnych i nauki.Przedstawiamy 10 sposobów na bezpieczne ferie:
- Bądź rozsądny i bezpieczny
Zawsze informuj rodziców lub opiekunów, dokąd wychodzisz, z kim i kiedy wrócisz. Unikaj przygodnych znajomości - nie korzystaj z jazdy samochodem z nieznajomym. Bądź nieufny wobec osób nieznanych, nawet tych, które wydają się sympatyczne. Nie baw się w pobliżu jezdni, baw się w miejscach do tego przeznaczonych. Przechodź przez jezdnie w miejscach oznaczonych – zawsze na zielonym świetle. Jako trasę przemarszu wybieraj miejsca dobrze oświetlone, unikając bezludnych skrótów. Bądź widoczny – noś odblaski.
- Bądź bezpieczny w domu
Każde dziecko będące w domu, zwłaszcza same musi wiedzieć, że:
- nigdy nie wolno otwierać drzwi mieszkania obcym, nawet gdy mówią, że przysłali ich rodzice,
- nie wolno chwalić się, co cennego jest w domu i kiedy wracają z pracy rodzice,
- nie wolno bawić się kurkami gazu, zapałkami, kablami ani gniazdkami elektrycznymi,
- zawsze należy powiedzieć rodzicom o każdym telefonie od obcej osoby oraz o tym,
że nieznajomy pukał do drzwi mieszkania.- Bądź bezpieczny w Sieci
Zawsze pamiętaj też, że osoba, z którą rozmawiasz w sieci, może być kimś zupełnie innym,
niż myślisz. A informacje, które jej udostępnisz, mogą zostać wykorzystane przeciwko Tobie. Zachowaj szczególną uwagę w kontaktach z nieznajomymi np. na forach czy w grupach.
Nie możesz wykluczyć, że rozmawiasz z cyberprzestępcą lub osobą, która chce Cię skrzywdzić, wykorzystać do własnych celów, ośmieszyć albo namówić do złego zachowania.- Bądź aktywny
Wykorzystaj okres ferii zimowych na aktywny wypoczynek. Nawet jeśli aura nie pozwala
na typowe zimowe aktywności takie jak sanki, narty czy lepienie bałwana możesz wybrać się na przejażdżkę na hulajnodze, deskorolce czy rolkach. W wielu miastach funkcjonują kryte lodowiska, na których można świetnie się bawić. Jeśli zostajesz na ferie zimowe w domu,
nic nie stoi na przeszkodzie, by spędzać czas aktywnie i na świeżym powietrzu. Wybierzcie
się na rodzinny spacer po lesie czy przejażdżkę rowerową. Pamiętaj, sport to zdrowie!- Uważaj na kruchy lód
Nigdy nie wchodź na zamarznięte zbiorniki wodne! Niskie temperatury powodują zamarzanie rzek, jezior i zbiorników wodnych, co zachęca do zabawy na zamarzniętej tafli. Wahania temperatur powoduje, że lód robi się cieńszy i znacznie bardziej kruchy. Jego pęknięcie stanowi ogromne zagrożenie, którego następstwem może być nawet utonięcie! Jeżdżenie na łyżwach jest bezpieczne tylko na specjalnie przygotowanych do tego celu lodowiskach, pod opieką osób dorosłych.
- Dbaj o higienę
Ferie zimowe powinny być oderwaniem od codziennych obowiązków. Wykorzystaj ten czas właściwie, zadbaj o higienę osobistą, wysypiaj się, odżywiaj się zdrowo. Podczas spożywania posiłków pamiętaj o higienie rąk. Nie używaj wspólnych przyborów toaletowych.
Nie pij i nie jedz ze wspólnych naczyń. Spożywaj tylko świeżą i zdrową żywność; myj warzywa
i owoce. Nie spożywaj żywności, która utraciła datę przydatności do spożycia.- Unikaj napojów energetycznych
Napoje energetyczne przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych i nie powinny być spożywane przez dzieci i młodzież, ponieważ zawierają składniki, które przyjmowane w dużych ilościach, zwłaszcza przez osoby o małej masie ciała (jak dzieci), mogą doprowadzić
do przekroczenia dawek, przy których obserwuje się efekty toksyczne. Od 1 stycznia 2024 r. sprzedaż napojów energetyzujących osobom poniżej 18-tego roku życia jest zabronione. Dowiedziono również, że napoje o wysokiej zawartości kofeiny spożywane przez dzieci
i młodzież mogą prowadzić do zaburzeń w rozwoju układu nerwowego.- Unikaj nieznajomych zwierząt
Nie zbliżaj się do obcych psów i kotów, ani innych dzikich zwierząt – nie dotykaj ich, nawet jeśli sprawiają wrażenie łagodnych. Nie wolno psa drażnić, dokuczać mu czy próbować go uderzyć; często nie zdając sobie z tego sprawy, można wyzwolić u psa agresję, uderzając w ogrodzenie czy rzucając w niego różnymi przedmiotami. Pamiętaj pogryzienia są niebezpieczne ze względu na ogromne ryzyko zakażenia. Szczególnie groźne jest zakażenie wścieklizną. Każda osoba pokąsana przez zwierzę powinna bezwzględnie zgłosić się do lekarza!
- Unikaj używek
Ferie dla młodych ludzi to zwykle czas odpoczynku, wyjazdów, spotkań ze znajomymi, oderwania od codziennych obowiązków, co nie rzadko wiąże się z okazją
do eksperymentowania z różnymi używkami tj. głównie z alkoholem i papierosami jednak coraz częściej także z narkotykami. Pamiętaj, że spożywanie alkoholu, papierosów czy narkotyków prowadzi do uzależnienia, braku kontroli nad własnym życiem, negatywnych konsekwencji zdrowotnych zarówno w sferze psychicznej jak i fizycznej.- Uwaga na dopalacze
Dopalacze to nowe narkotyki, zawierające niezwykle groźne substancje dla zdrowia i życia osoby, która je zażyje. Dopalacze mogą mieć postać kolorowych tabletek, proszku, znaczków do lizania czy kadzidełek. Nie daj się zwieźć pozorom! Dopalacze to trucizna w „pięknym” opakowaniu! Dopalacze mają negatywny wpływ na zdrowie zarówno psychiczne, jak i fizyczne, ich zażywanie może powodować m. in.: zawroty głowy, wymioty, stany lękowe, urojenia, ataki szału czy śpiączkę.
Rok Wisławy Szymborskiej
W piątek 12 stycznia podsumowaliśmy działania związane z obchodami Roku Wisławy Szymborskiej w naszej szkole. Z okazji stulecia urodzin poetki odbyły się różnorakie wydarzenia. 29 listopada 2023 miał miejsce konkurs recytatorski poezji W. Szymborskiej dla uczniów klas I-VIII. Zorganizowano również konkurs plastyczny na kolaż. Polegał on na samodzielnym wykonaniu pracy plastycznej w technice kolażu inspirowanego postacią i twórczością Wisławy Szymborskiej.
Chętni uczniowie z klas 4-8 przygotowali również plakaty na temat twórczości Szymborskiej, portrety poetki oraz plakaty z tekstami wierszy Wisławy Szymborskiej.
Wszystkie prace można było oglądać na wystawie na szkolnych korytarzach.Dziękujemy za udział i gratulujemy wszystkim uczestnikom projektu!
Konkurs recytatorski
Kl. I-III
- A. Kuczyński - kl. I, K. Attinger – kl. II
- W. Lasak, U. Podkalicka, T. Piórkowski – kl. I
- L. Kostrzewa, D. Zarzecki – kl. II, D. Lewandowska – kl. III
Kl. IV – VI
- N. Łucka – kl. IV
- A. Kuriata – kl. Va
Kl. VII-VIII
- M. Taf, N. Bogdan – kl. VII
- L. Skalska – kl. VII
- K. Tarnowska – kl. VII
Konkurs plastyczny – kolaż
Kl. I – III
- U. Podkalicka – kl. I
- M. Pawlus – kl. II
- D. Lewandowska – kl. III
Kl. IV – VIII
- Z. Młynik, F. Kazik – kl. Vb
- E. Hałko, P. Bielecki – kl. IV
- N. Łucka – kl. IV, Z. Woźnicka – kl. Va
Wyróżnienia: Anna Smaliuha, Lena Molenda, Olesia Smaliuha, Sofia Smaliuha, Michał Jankowski
1
"Bezpieczne ferie" - spotkanie z policjantem
Dbając o bezpieczeństwo naszych uczniów w czasie zbliżających się ferii zimowych, 10 stycznia 2024r.odbyło się spotkanie z funkcjonariuszem policji dla uczniów kl. I-III. Podczas prelekcji policjant przypomniał o zagrożeniach mogących pojawić się w trakcie ferii. Szczególnie skupił się na omówieniu zasad bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych oraz gier i zabaw na świeżym powietrzu. Przypomniał zasady postępowania wobec nieznajomej osoby: „ Nie rozmawiaj...", „Nie ufaj...", „Nie wpuszczaj do domu...”, ale również uświadomił dzieciom do kogo mogą zwrócić się o pomoc w przypadku zgubienia się w obcym miejscu, np. na stoku narciarskim. Uczniowie mogli przypomnieć sobie, jak należy się zachować, jeśli staną się świadkami zdarzeń, w których zagrożone jest ludzkie życie oraz pod jakie numery należy dzwonić, aby uzyskać potrzebną pomoc. Ważnym elementem spotkania była rozmowa o przestrzeganiu zasad poruszania się po drogach, szczególnie po zmroku, kiedy niezbędne stają się elementy odblaskowe. Na koniec spotkania dzieci otrzymały odblaski, które przypięły do plecaków.
Policjant zakończył spotkanie życząc wszystkim bezpiecznych i udanych ferii zimowych.
2DGP wojewódzkim w Brzegu Dolnym
W niedzielę 29.10.2023 ośmioro zawodników
z naszego szkolnego klubu UKS ŻAK, wzięło udział w 2DGP wojewódzkim w Brzegu Dolnym.
- Rajczakowska Kaja
- Sutyła Oliwia
- Urban Wiktoria
- Nowak Nikola
- Drzymała Krzysztof
- Kochański Bartosz
- Kochański Kacper
- Hul Adam
Najlepszą wśród dziewcząt okazała się Oliwia Sutyła, która zajęła piętnaste miejsce, a wśród chłopców Krzysztof Drzymała, który zajął dwudzieste-piąte miejsce. Był to bardzo trudny turniej, dla większości były to pierwsze zawody tak wysokiej rangi.
Życzymy dużo sukcesów!!!
BEZPIECZNE FERIE
Zima lubi dzieci najbardziej na świecie, a dzieci uwielbiają uprawiać różne sporty zimowe…
W naszej świetlicy przed zbliżającymi się feriami podjęliśmy następujące działania:
· rozmawialiśmy z dziećmi na temat różnych sposobów spędzania wolnego czasu,
· przeprowadziliśmy pogadankę na temat: Bezpieczeństwo podczas zabaw na śniegu i lodzie;
· inspirowaliśmy dzieci do wykonania prac plastycznych pod tytułem: „Bezpieczne ferie”;
· ułożyliśmy wspólnie z uczniami - metodą burzy mózgów - Kodeks postępowania podczas ferii zimowych, który powieszony został w widocznym miejscu w świetlicy,
· zachęciliśmy dzieci do kolorowania ilustracji ukazujących pozytywne i negatywne sytuacje podczas zabaw zimowych; zostały one wykorzystane do wykonania gazetki tematycznej.
Życzymy wszystkim bezpiecznych i udanych ferii.5
„Paczuszka dla Maluszka”
Jest na świecie tyle rzeczy, za które nie można zapłacić
żadnymi pieniędzmi, tylko radością, pamięcią
i słowem “d z i ę k u j ę”
Dobiegła końca akcja charytatywna „Paczuszka dla Maluszka”, realizowana w naszej Szkole w dniach 03.12.2023 – 22.12.2023r. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu, otwartym sercom udało się wspomóc podopiecznych Fundacji Małych Stópek.
Pomagać można było na różne sposoby: niektórzy darczyńcy wpłacili na konto fundacji pieniądze, inni przynieśli do szkoły artykuły dla dzieci. Przekazane dary zostały spakowane i w dniu 04.01.2024r Uczniowie Samorządu naszej Szkoły wraz z panią Anetą Świrską przekazali dary Dzieciom z Domu Dziecka w Golance Dolnej , w gminie Prochowice.
Wszystkim, którzy zaangażowali się i wsparli akcję, serdecznie dziękujemy.
Roboty z surowców wtórnych
Uczniowie klasy I na zajęciach kształtują postawę świadomego konsumenta oraz umiejętności efektywnego gospodarowania odpadami. Podczas zajęć uczniowie mogli poznać sposoby ograniczenia ilości odpadów, zasady segregacji oraz rolę recyklingu. Na zajęciach plastycznych dzieci wykonały roboty z wykorzystaniem surowców wtórnych. Prace były bardzo oryginalne, pomysłowe, z wykorzystaniem różnorodnych odpadów / pudełek, butelek, kapsli/ uzupełnionych materiałami plastycznymi. Widać było duże zaangażowanie w każdą pracę oraz kreatywność w wybranych środkach wyrazu. Każde dziecko stworzyło swojego wyspecjalizowanego robota. Prace prezentowały się imponująco. Pomysłowość dzieci przerosła moje oczekiwania. Inspiracją były też zajęcia z robotyki. Sami zobaczcie jakie świetne i oryginalne roboty zagościły na szkolnym korytarzu. Prace prezentują się imponująco. Brawo pierwszaki!!!
Debata w klasie VI
Debatowanie to coś więcej niż umiejętność mówienia – to przede wszystkim myślenie i krytyczne interpretowanie rzeczywistości. Uczy formułowania myśli i szybkiego przetwarzania zdobytych informacji. Dzięki temu uczniowie i uczennice nabywają umiejętność korzystania z wiedzy zdobytej w trakcie lekcji i poznają jej praktyczne zastosowania. Debaty uczą wątpić i zadawać pytania. W świecie, w którym coraz większą popularność zyskują łatwe rozwiązania trudnych problemów, debaty wychowywać mogą krytycznie myślących i odpowiedzialnych obywateli.
W piątek 5.01.2024 klasa VI w trakcie lekcji języka polskiego przygotowała debatę na temat „Czy warto mieć konto na portalach społecznościowych?”. Uczniowie podzieleni zostali na dwie drużyny, w których przygotowali argumenty pozytywnie i negatywnie odpowiadające na pytanie. Wspierali się i dodawali sobie otuchy podczas stresujących chwil samej debaty. Publiczność stanowili uczniowie klasy piątej wraz na nauczycielem historii p. M. Piskorskim, którzy uważnie słuchali debaty, a następnie na podstawie argumentów głosowali za drużyną, która była bardziej przekonująca. Zadawali pytania, po ogłoszeniu werdyktu udzielali drużynom informacji zwrotnej. Tym razem wygrała drużyna, która przekonywała, że warto mieć konto na portalach społecznościowych.
Debata była świetną szkołą koleżeńskości, dzielenia się zadaniami i pracy w grupie.
Program profilaktyki zdrowotnej “Razem Łatwiej”
Szanowni Państwo,
Samorząd Województwa Dolnośląskiego w latach 2023-2025 prowadzi program pn. „Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zaburzeń psychicznych, w tym depresji oraz zapobiegania samobójstwom dla dzieci i młodzieży na terenie województwa dolnośląskiego". Realizatorem programu jest firma Cogito Sebastian Łaźniak.
Szkoła przystąpiła do udziału w tym programie, a osobą wyznaczoną do koordynowania działań w naszej placówce jest pedagog szkolny Elżbieta Kulasiak.
Wykwalifikowani specjaliści w dziedzinie psychologii i terapii będą udzielać pomocy dzieciom w wieku od 10 do 19 lat,które doświadczają smutku, samotności lub są w kryzysie psychicznym. Ze wsparcia mogą skorzystać także rodzice i opiekunowie dzieci, które pomocy potrzebują.
Uruchomiony został specjalny numeru telefonu +48 800 805 600, na który mogą dzwonić pracownicy szkoły, rodzice zaniepokojeni zachowaniem swoich dzieci, a także młodzież szukająca pomocy. Osoba zainteresowana może również napisać pod adres: razemlatwiej@cogitozdrowie.pl.
Podczas rozmowy telefonicznej, wykwalifikowany pracownik pokieruje osobę szukającą pomocy dalej, ustali termin spotkania z psychoterapeutą lub w inny sposób udzieli pomocy.
Pomoc jest darmowa i anonimowa.
List Minister Edukacji
Archiwum Aktualności