W dniach 14.-18. października 2024 uczniowie klas 5, 6a i 6b Szkoły Podstawowej w Gierałtowcu wraz z opiekunami udali się na pięciodniową wycieczkę do Trójmiasta sfinansowaną w ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji Narodowej „Podróże z klasą”.
Celem wycieczki było poznanie historii Gdańska, Gdyni i Sopotu. Ich tradycji, zabytków kultury oraz muzeów. Poznanie cech charakterystycznych dla architektury Trójmiasta, poszerzenie wiedzy z różnych dziedzin życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego Pomorza oraz upowszechnianie form aktywnego wypoczynku.
Grupa rozpoczęła zwiedzanie od zamku krzyżackiego w Malborku. Dzieci podziwiały jego architekturę, a przewodnik zapoznał je z historią tego miejsca i opowiedział wiele ciekawostek związanych z mieszkańcami zamku.
Następnego dnia pod opieką pani przewodniczki uczniowie zobaczyli najciekawsze zabytki Gdańska: Ulicę Długą, Długi Targ, Dwór Artusa, Fontannę Neptuna, Złotą Bramę, Bazylikę Mariacką, zabytkowy dźwig portowy i jedną z bram wodnych Gdańska, która mieści się nad Motławą. Po południu udali się w rejs statkiem na Westerplatte, na którym znajdują się także ruiny koszar oraz pomnik Obrońców Wybrzeża, które uczniowie mieli okazję zobaczyć z bliska.
Środa rozpoczęła się od wycieczki do Gdyni. Tam grupa odwiedziła Muzeum Emigracji. Uczniowie obejrzeli ekspozycję, która w bardzo obszerny sposób pokazała historię emigracji z ziem polskich w okresie ostatnich 200 lat. Przybliżyła przeżycia ludzi opuszczających ojczyznę, ich obawy, nadzieje, a także przyczyny i skutki emigracji. Następnie, na gdyńskim wybrzeżu uczniowie mieli okazję wejść na pokład OPR Błyskawica oraz Daru Pomorza, a także odwiedzić Akwarium Morskie. Dzień zakończyli spacerem po plaży, na sopockim molo i Monciaku.
Kolejny dzień zaczął się od wizyty w Archikatedrze Oliwskiej w Gdańsku i od podziwiania największych w Europie organów. Spacer po wspaniałym pocysterskim parku i ogrodach - angielskim i francuskim uczniowie zakończyli w palmiarni. Po południu udali się do Muzeum II Wojny Światowej, gdzie mieli okazję poznać wydarzenia, które tak mocno zmieniły świat. Następnie młodzież odwiedziła Europejskie Centrum Solidarności, w którym pani przewodniczka oprowadziła uczniów po wystawie poświęconej walce z komunizmem i zapoznała z historią Solidarności oraz przemianami w Europie Środkowej i Wschodniej.
Ostatniego dnia, w piątek, grupa wybrała się do Torunia. Pierwszym punktem wycieczki był seans w Planetarium pt. „Oto Kosmos”. Dostarczył on wielu wrażeń, a także pogłębił wiedzę o gwiazdach i planetach. Następnie wraz z panią przewodnik dzieci wybrały się na spacer po Starym Mieście. Wąskimi uliczkami przeszły pod Krzywą Wieżę, z którą związana jest legenda o zakochanym zakonniku. Zobaczyły pomnik Mikołaja Kopernika, ratusz, Katedrę NMP, fontannę ze złotymi żabkami, kamienice mieszczańskie z końca XIII-XVIII w. oraz Dom Kopernika - przypuszczalne miejsce urodzin słynnego astronoma i Bulwar Filadelfijski ciągnący się wzdłuż Wisły na całej długości średniowiecznych murów miejskich. Po zwiedzeniu największych atrakcji miasta dzieci miały możliwość zakupienia toruńskich pierników i pamiątek.
Wyjazd do Trójmiasta był świetną okazją, by pogłębić swoją wiedzę o historii i geografii Polski. Uczniowie mogli poznać miejsca i wydarzenia ważne dla zbiorowej tożsamości oraz pamięci. Duży zasób wiedzy i informacji od przewodników z pewnością zostanie wykorzystany na lekcjach.
Ta wycieczka na pewno przez długi czas nie da o sobie zapomnieć.